• WAŻNE OGŁOSZENIE !
          • WAŻNE OGŁOSZENIE !

          • Wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną opublikowane 3 lipca o godzinie 10.00. Zdający będą mogli zobaczyć swoje szczegółowe wyniki w Zintegrowanym Interfejsie Użytkownika (ZIU) https://ziu.gov.pl/login Do serwisu można zalogować się loginem i hasłem otrzymanym w szkole.Kontakt z sekretariatem 413177179. Odbiór Zaświadczeń odbędzie się 6 lipca 2023r  w godz. 12.00 - 15.00 w sekretariacie szkoły.

          • O EDUKACJI DWUJĘZYCZNEJ W ZESPOLE SZKÓŁ W RUDKACH

          •  

            26 czerwca zakończyliśmy pierwszy etap rekrutacji do kolejnego oddziału dwujęzycznego na lata 2023/2024 - 2024/2025 (w klasach VII - VIII). Natomiast od 10 sierpnia 2023 r. przeprowadzimy rekrutację uzupełniającą dla uczniów spoza naszej szkoły, którzy są zainteresowani naszą ofertą formalnej edukacji dwujęzycznej. Zapraszamy chętnych do kontaktu!!!

            Ponadto, zapraszamy wszystkich do zapoznania się z podstawowymi informacjami na temat edukacji dwujęzycznej w tzw. formalnych oddziałach dwujęzycznych. Zostały one przedstawione także społeczności szkolnej zgromadzonej na uroczystości zakończenia roku szkolnego 2022/2023.

             

             

            Czym jest edukacja dwujęzyczna? Jaką metodą pracujemy?

            Edukacja dwujęzyczna to jeden z najbardziej popularnych trendów w nauczaniu języków w Europie i na świecie, choć na świecie bywa raczej używana nazwa CLIL – co oznacza „zintegrowane nauczanie przedmiotowo-językowe”.


            W polskich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych istnieje możliwość tworzenia oddziałów dwujęzycznych według ściśle określonych zasad. Zgodnie z tymi zasadami edukacja dwujęzyczna, czyli w języku obcym i polskim, może być prowadzona na wybranych lekcjach. W naszej szkole edukacja dwujęzyczna jest prowadzona na lekcjach biologii i geografii w klasie.

            Klasy VII i VIII z taką edukacją dwujęzyczną są tzw. formalnymi oddziałami dwujęzycznymi.

            Dwujęzyczne lekcje biologii i geografii są prowadzone przez nauczycieli posiadających kwalifikacje do nauczania tych przedmiotów. W naszej szkole są to jednocześnie nauczyciele języka angielskiego – p. Agnieszka Jankowska i p. M. Kozłowska.

             

            Na czym polega dwujęzyczna lekcja biologii i geografii w oddziale dwujęzycznym w klasie VII i VIII?

            W naszej szkole wybraliśmy system, w którym na każdej lekcji geografii i biologii ok. 10 minut jest poświęcone prezentacji zagadnień w j. angielskim, utrwaleniu wybranych zwrotów z lekcji w j. angielskim, itd., ponieważ regularny, intensywny kontakt z językiem ma kluczowe znaczenie.

            Przykłady zajęć z biologii i geografii z udziałem j. angielskiego:

            - zapoznanie ze słowami lub zwrotami związanymi z tematem lekcji (np. w formie prezentacji, filmu, plakatu),

            - obejrzenie filmu lub prezentacji na wybrany temat,

            - opracowanie plakatu, prezentacji, pokazu w parach lub grupach,

            - inne zadania zapoznające i utrwalające słownictwo/zwroty związane z tematyką lekcji.


            Poziom języka na zajęciach dwujęzycznych jest dostosowany do poziomu grupy. Co ważne, poza 10-minutowym etapem lekcji w j. angielskim, podstawa programowa z biologii i geografii jest realizowana w j. polskim i uczniowie są oceniani tradycyjnie, w j. polskim. 

             

            Jaki jest cel edukacji dwujęzycznej?

            Uczenie się biologii i geografii przy pomocy języka angielskiego ma na celu poszerzenie horyzontów językowych uczniów, rozwijanie ich kompetencji językowych, zasobu słownictwa, ale także wiedzy z przedmiotu, zlikwidowanie bariery językowej. Bardzo ważną umiejętnością trenowaną na takich zajęciach jest tzw. przełączanie się między językami – angielskim i polskim, polskim i angielskim, a jest do jedna z umiejętności testowanych na egzaminie ósmoklasisty.

             

            Jakie korzyści przynosi naszym uczniom edukacja dwujęzyczna?

            Wielkim plusem edukacji w oddziale dwujęzycznym jest oczywiście zwiększona liczba godzin języka angielskiego – zamiast 3, uczniowie mają 5 godzin j. angielskiego tygodniowo. Dzięki temu podstawa programowa jest realizowana w spokojniejszym tempie, w warunkach tzw. imersji, czyli zanurzenia w języku poprzez codzienny kontakt z angielskim, częstsze interakcje w parach i grupach, tak kluczowych do rozwoju kompetencji językowych i społecznych.

            W ten sposób nasza młodzież także otrzymuje solidne przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty i szkoły ponadpodstawowej, a także używania języka w różnych sytuacjach rodzinnych, towarzyskich, turystycznych, zawodowych…

             

            Zachęcamy do zapoznawania się z tematem dwujęzyczności i kontaktu w razie pytań. Szczegółowe informacje są także dostępne na naszej podstronie poświęconej dwujęzyczności: 
            https://zsrudki.edupage.org/a/dwujezycznosc-w-szkole

             

            Szkolny Klub Europejski

          • WIZYTA ABSOLWENTÓW

          •  

            W maju do naszej szkoły zawitali z wizytą nasi absolwenci - Jakub, Szymon, Michał, Tomasz i Patryk. 

            Chłopcy odwiedzili kilku nauczycieli, m.in. panią Mariannę Brzezińską, panią Agnieszkę Cedzyńską i panią Renatę Lasotę-Lenart, opowiedzieli o swoich studiach i pracy, a także udzielili cennych porad młodszym kolegom - podkreślali, że warto inwestować w naukę i swój rozwój osobisty, aby mieć większy wybór w przyszłości. 

            Dziękujemy naszym absolwentom za pamięć i życzymy im powodzenia!!!

             

      • Kontakty

        • Zespół Szkół w Rudkach
        • 41 3177179 dyrektor@zsrudki.pl
        • Rudki ul. Szkolna 2 26-006 Nowa Słupia woj. świętokrzyskie Poland
        • Czynny codziennie w godz 7.30 - 15.30 tel/faks 413177 179 e-mail sekretariat@zsrudki.pl
        • Dyrektor- A. Cieśla Ponidziałek - 8.00 - 15.00 Wtorek 8.00 - 15.00 środa - 8.00 - 15.00 czwartek 9.00 - 15.00 piątek 8.00 - 9.00 oraz 13.00 - 15.00 E- mail: dyrektor@zsrudki.pl
      • Logowanie